Obsługa osób niesłyszących

OBSŁUGA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH W MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W CZĘSTOCHOWIE

Wykonując obowiązki spoczywające na organach administracji publicznej, wynikające z przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się informujemy, że w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie można skorzystać z usługi tłumacza języka migowego on-line. Aby skorzystać z usługi nie jest wymagane wcześniejsze umawianie się na wizytę.

Jak skorzystać z usługi tłumacza w ośrodku?
Przychodząc do ośrodka należy zgłosić potrzebę skorzystania z tłumacza języka migowego (można mieć ze sobą karteczkę z taką informacją). Tłumaczenie odbywa się w postaci wideorozmowy. Tłumacz języka migowego jest pośrednikiem w rozmowie między klientem a pracownikiem ośrodka. Rozmowa będzie odbywała się w czasie rzeczywistym.


Informacje o działalności.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie pomaga mieszkańcom Częstochowy, którzy znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji.
Świadczona pomoc to między innymi:
 • praca socjalna – a więc wsparcie w przezwyciężaniu życiowych trudności
 • pomoc finansowa np. na zakup niezbędnych leków, odzieży, żywności, a także pomoc rzeczowa
 • wsparcie osób z niepełnosprawnościami
 • pomoc osobom bezdomnym
 • przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
 • sprawy związane z pieczą zastępczą
 • wsparcie w postaci usług opiekuńczych i kierowanie do domów pomocy społecznej, dla osób, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w środowisku
 • wsparcie w postaci dożywiania i stypendiów szkolnych
Informacja o Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie – film w języku migowym

Uwaga! Ważna informacja dla osób słabosłyszących, korzystających z aparatów słuchowych oraz implantów ślimakowych.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie dysponujemy pętlą indukcyjną. Jest to urządzenie przenośne, a więc można je użytkować w dowolnej lokalizacji.

Czym jest pętla indukcyjna?

To urządzenie, które stanowi skuteczne wsparcie dla osób korzystających z aparatów słuchowych oraz implantów ślimakowych, wspomagając rozumienie mowy. Urządzenie tego typu wzmacnia wszystkie dźwięki, również zakłócające mowę, takie jak m.in. różnego rodzaju szumy. Działanie pętli polega na wyciszeniu zbędnego tła, dzięki czemu mowa ludzka jest lepiej słyszana i rozumiana. Pętla przekazuje wzmocniony i przetworzony sygnał bezprzewodowo (jako pole magnetyczne) wprost do aparatu lub implantu odbiorcy. Istnieje również możliwość podłączenia zestawu słuchawkowego oraz mikrofonu zewnętrznego, w celu umożliwienia skorzystania z urządzenia przez osoby nieposiadające aparatów i implantów słuchowych.

Jak skorzystać z urządzenia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie?

Aby podczas wizyty w MOPS skorzystać z urządzenia nie trzeba się wcześniej umawiać. Wystarczy zgłosić pracownikowi ośrodka chęć skorzystania z pętli indukcyjnej. Należy być przygotowanym, że podłączenie urządzenia i właściwe przygotowanie do obsługi wymaga nieco czasu.

W celu zwiększenia Państwa komfortu, zachęcamy do zgłoszenia wcześniej chęci skorzystania z pętli np. mailowo. Umówimy wtedy Państwa na konkretny dzień i godzinę wizyty.


Potrzebujesz pomocy? Chcesz załatwić sprawę w naszym ośrodku? Zapraszamy!
Działamy w kilku lokalizacjach. Szczegółowe informacje są dostępne na naszej stronie internetowej: www.mops.czestochowa.pl
 • Telefon: 34 37 24 200
 • Mail: dostepnosc@mops.czestochowa.um.gov.pl
 • Adres głównej siedziby: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, ulica Polskiej Organizacji Wojskowej 2, 42-217 Częstochowa

metryczka


Wytworzył: Marcin Maźniewski (19 lutego 2013)
Opublikował: mazniewski_m (19 lutego 2013, 10:31:09)

Ostatnia zmiana: Marcin Maźniewski (14 lipca 2022, 10:48:22)
Zmieniono: aktualizacja treści

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 5257